ALPER TURGUT

 
Türk Sineması her yıl üstüne katarak büyüyor. Sonbahar, kış ve ilkbahar film gösterimleriyle geçerken yaz ayları da üretime ayrılıyor. Yeniler arasında ise Zübeyde Hanım, Menemen şehidi Kubilay ve Zeki Müren projeleri göze çarpıyor. Ancak ülke sinemasının sayı çokluğundan (bu yıl 70 filmi aşacak gibi görünüyor) ziyade iyi kotarılmış yapımlara ihtiyacı var. Zaten biz sinemaseverlerin de beklentisi bu değil mi? Şimdi tamamlanan, çekilmekte ve proje aşamasında olan filmlere bir göz atalım…

 

Kanal-İ-zasyon
Filmin yönetmeni Alper Mestçi… Başrolleri; Okan Bayülgen, Hakan Yılmaz, Erol Günaydın ve Rasim Öztekin üstleniyorlar. Konuk oyuncular listesinde ise Hakkı Devrim, Ahmet Çakar, Metin Uca, Esra Erol, Zerrin Özer, Haydar Dümen ve Medyum Memiş var. 23 Ekim 2009’da gösterime girmesi planlanan Kanal-İ-zasyon’un çekimlerine geçtiğimiz günlerde başlandı.

 

Kurtlar Vadisi Gladio
Kötü bir film ve iyi bir gişe… “Kurtlar Vadisi Irak”ın çok para kazandırması haliyle ikinci filmin de yolunu açtı. TV dizisindeki kadrosuyla çekilecek olan “Kurtlar Vadisi Gladio”, anlaşılacağı üzere kontrgerillayı kendi tarzıyla didikleyecek ve komplo teorilerinden beslenecek.

 

Nefes
Bir yüzbaşının komutasındaki 40 kişilik bir tim, 2365 metre yükseklikteki Karabal tepesinde bulunan bir röle istasyonunu korumakla görevlidir. Zor koşullar altındaki askerlerin ölüm-kalım mücadelesini anlatan “Nefes” adlı yapımın yönetmen koltuğunda Levent Semerci oturuyor. Filmin vizyon tarihi 29 Ekim 2009…

 

İstenmeyen Tüyler
“Balans ve Manevra”nın (beğenmediğimin notunu düşerim) ardından Teoman ikinci filmi için kollarını sıvadı. Şarkıcı, “İstenmeyen Tüyler”de meslektaşı Hayko Cepkin’le çalışacak.

 

Gece’nin Kanatları
“Beyaz Melek” ve “Güneşi Gördüm” ile şarkıcılıktan sinemaya geçen ve bir çok olumlu eleştiri alan Mahsun Kırmızıgül, senaryosunu yazdığı “Gece’nin Kanatları” ile yoluna devam ediyor. Filmin başrollerini Beren Saat, Erkan Petekkaya ve Murat Ünalmış üstleniyor. Yönetmen ise deneyimli bir isim; Serdar Akar…

 

Bizim Büyük Çaresizliğimiz
“Bizim Büyük Çaresizliğimiz”, Barış Bıçakçı’nın aynı adlı romanından uyarlandı. Çekimlerine Eylül sonunda başlanacak filmin senaryosunu Seyfi Teoman ve Barış Bıçakçı ortaklaşa yazdılar. Bizim Büyük Çaresizliğimiz, lise yıllarından beri dostluklarını koruyan ve yaşları 40’a dayanan Ender ve Çetin’i anlatıyor.

 

Beş Şehir
‘Polis’ filmiyle aklımıza kazınan Onur Ünlü, şimdilerde senaryosunu da yazdığı ‘Beş Şehir’ adlı yeni projesini hayata geçiriyor. Beş Şehir, bir polis, bir tezgahtar, bir öğretmen, bir seyyar satıcı ve 11 yaşında bir çocuğun yaşam, ölüm ve aşkla iç içe geçen öyküsünü kurguluyor.

 

Ölü Yaprak Vuruşu
Cengiz T. Asiltürk, “Ölü Yaprak Vuruşu” adlı romanını aynı adla sinemaya taşıyor. Filmin çekimleri önümüzdeki ay, İstanbul, Ankara ve Adana üçgeninde yapılacak.

 

Yarım Kalan Masal
Çocuk gözüyle Çanakkale Savaşları… Yönetmen İsmail Altınata, “Yarım Kalan Masal”ı bu ay Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde çekmeye başlayacak.

 

Fetih
Sanata değil gişeye yatırım yapan işlere imza atan Yapımcı Faruk Aksoy, İstanbul’un fethinden yola çıkan “’Fetih”’ adlı projesi için harekete geçmiş. Bugünlerde bu büyük prodüksiyon için hummalı bir çalışma sürdürülüyor imiş…

 

Beyaz Güvercin
Yönetmen Mustafa Şevki Doğan, İznik’te 1974–1990 yılları arasında yaşanan gerçek bir olayı anlattığı “Beyaz Güvercin”i çekmek için gün sayıyor. Filmin başrolündeki Kenan İmirzalıoğlu, Rum kızıyla aşk yaşayan, doğuştan sünnetli Hacı adlı karakteri canlandıracak.

 

Varoş Prens
“Varoş Prens”, yönetmenliğini Merih Aktaş’ın yaptığı, bir dönemin ünlü futbolcusu İlhan Mansız ile Zeynep Beşerler’in başrollerini paylaştığı bir film. Mansız’ın canlandıracağı karakter için ünlü rap yıldızı Fifty Cent ve Cem Yılmaz’ın ünlü reklam kahramanı Peluş’tan esinlenilmiş.

 

Acı
Son yılların en üretken yönetmenlerinden Cemal Şan, “Acı” adlı filmini bitirdi. Erzincan’ın iki bin metre yükseklikte konuşlanmış bir köyünde çekilen Acı, bir dede ile torunun hikâyesini anlatıyor.

 

Sonsuz
Yukarıda Acı’yı tamamladığını söylediğimiz (Ali’nin Üç Günü ise henüz vizyona giremedi) Cemal Şan’ın yeni projesinin ismi “Sonsuz”. Gösterim tarihi 18 Eylül 2009 olarak belirlenen film, üç kanser hastasının hayata tutunma ve arkadaşlığını içimizi acıtacakmış.

 

Kıskanmak
Meşhur yönetmen Zeki Demirkubuz, Nahid Sırı Örik’in aynı adlı romanından uyarladığı “Kıskanmak” adlı filmini tamamladı. Sonbahar’da gösterime girmesi planlanan film, Türk edebiyatının tek negatif kahramanı (iddia onların) Seniha’nın hayatını konu ediniyor.

 

Amok
Çekimleri hâlihazırda İsviçre’de sürdürülen “Amok”, tiyatro yönetmeni Cihan İnan’ın senaryosunu yazıp, yönettiği bir film. Filmin başrol oyuncusu Güven Kıraç, bir Türk göçmeni canlandırıyor. Amok, kış sezonunda vizyona girecek.

 

Aşkın Dansı
Büyük bir trajediden doğan bir sevi öyküsünü dillendiren “Aşkın Dansı”nın yönetmenliğini Sami Güçlü yapıyor. Tolga Savacı, Yıldız Asyalı, Ahmet Mekin, Ahmet Sezerel ve Alev Oraloğlu, Aşkın Dansı’nın başrollerindeler…

 

Kraliçe Fabrika
Şarkıcı Hande Yener’in de rol aldığı ve Türkiye’deki eşcinselliği anlatmayı deneyen “’Kraliçe Fabrika”nın hedefi, yurtdışındaki bağımsız film festivalleriymiş. Unutmadan ekleyelim, film, geçen yıl Epsilon Yayınları’ndan “Hep Böyle Kal” adlı romanı yayınlanan Ali Kemal Güven’in ilk uzun metrajı.

 

Kampüste Çıplak Ayaklar
Dizi oyunculuğuyla ünlenen Cansel Elçin, Meltem İnan’ın kitabından uyarlanan “Kampüste Çıplak Ayaklar”ın yönetmenliğini yapıyor. Üç genç kızın olgunlaşma öyküsünden mayalanan filmin Hindistan ve Fransa ayağı ise tamamlandı. Son durak İstanbul…

 

Çığlık Çığlığa Bir Sevda

Ülkü Erakalın’ın yönettiği “Çığlık Çığlığa Bir Sevda” adlı yapımda, başrolleri eski tüfekler Ediz Hun ve Selma Güneri paylaşıyorlar. Proje için yaklaşık 2 yıldır uğraşan Erakalın, adı hiç zikredilmese Zeki Müren’in son 10 gününü anlatıyormuş.

 

Cin Geçidi
Ormanda, farklı nedenlerle ölmüş birçok gencin cesedi bulunur ve genç bir komiser, bu cinayetleri çözmekle görevlendirilir. “Cin Geçidi” adı üzerinde bir korku-gerilim filmi… Özgür Selvi’nin çektiği filmde, Tuğçe Kazaz ve Tolga Karel başroldeler.

 

Buruşuk Ömer Destanı
Oldukça yaşlı bir kaplumbağa olan Buruşuk Ömer, bir konakta yaşayan beş neslin öyküsünü anlatıyor. Atay Sözer’in senaryosunu yazdığı ve yönettiği “Buruşuk Ömer Destanı” için Kültür Bakanlığı, 225 bin TL ödenek verdi.

 

Ejder Kapanı
Aktör-yönetmen Uğur Yücel’in yeni projesi “Ejder Kapanı”nın çekimleri başladı. Filmin başrollerini, Uğur Yücel, Kenan İmirzalioğlu, Nejat İşler, Ceyda Düvenci ve Berrak Tüzünataç üstleniyorlar.

 

Vavien
“Vavien”in senaryosu Engin Günaydın’ın imzasını taşıyor. Gerilim-komedi tarzını benimseyen filmin yönetmen koltuğunda Taylan biraderler var. Birbirinden ünlü pek çok oyuncunun rol aldığı Vavien’in çekimlerine bu ayın sonunda başlanacak.

 

Gölgeler
“Geçmişin sisli gölgelerinden bugüne süzülen yedi ayrı aşk öyküsü, yedi ayrı dönemiyle Ankara sokaklarında hayat buluyor.” “Gölgeler”i, belgesel filmleriyle tanınan Kosovalı yönetmen Murat Derman çekti.

 

SüpüRRR!
Tılsım Yıldız, Yeşim Sezgin ve Selim Çiprut ortaklığıyla çekilen SüpüRRR!, sevdiği kızla evlenmek için milli sporcu olmak zorunda kalan bir gencin komik öyküsünü anlatacakmış.

 

Melekler ve Kumarbazlar
10. yılına yaklaştığımız büyük depremin ardından Adapazarılı dört arkadaşın başlarına gelenleri konu edinen “Melekler ve Kumarbazları”, Ertekin Akpınar yönetti. Cem Davran ve Macit Sonkan’ın başrolü paylaştığı bu gerçek yaşam öyküsünü işleyen yapımla ilgili yönetmen, “sert bir taşra filmi çekiyoruz” diyor.

 

Orada
Oyuncu çift Dolunay Soysert ve Sinan Tuzcu ile Erol Günaydın ve Füsun Erbulak’ın başrollerini paylaştığı “Orada”yı, Melik Saraçoğlu ile Hakkı Kurtuluş yazıp yönettiler.

 

Bedel
Manken Tuğba Özay’ın cezaevindeyken yazdığı “Bedel” adlı kitap, Gani Rüzgar Şavata tarafından filme çekilecek. Filmin başrolünü üstlenen şarkıcı Hilal Cebeci, mahpushaneye düşmüş bir hayat kadınını canlandıracak.

 

Büşra
Filmin yönetmeni Alper Çağlar, Büşra’nın senaryosunu karikatürist Bahadır Boysal ile birlikte kaleme aldı. Mine Kılıç ve Tayanç Ayaydın’ın başrollerini paylaştığı Büşra, türbanlı bir kadının ikilemini anlatıyor.

 

Yahşi Batı
Cem Yılmaz, “Yahşi Batı” ile beyazperdeye geri dönüyor. Yeni projesi için Kemerburgaz’da bir kovboy kasabası kurmaya başlayan Yılmaz, filminde Selma Ergeç, Özkan Uğur ve Ozan Güven’i oynatacak.

 

Neşeli Hayat
Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği “Neşeli Hayat” isimli filmde BKM-Mutfak oyuncuları rol alıyorlar. 27 Kasım’da vizyona girecek olan Neşeli Hayat, çaresizlikten promosyon malzemesine dönüşen Rıza’nın öyküsünü anlatıyor.

 

Adını Sen Koy
Yazar Tuna Kiremitçi, aşk filmi çekmeye karar vermiş. “Adını Sen Koy” adlı filmin başrol oyuncuları Melis Birkan ve Cemal Toktaş, gösterim tarihi ise 4 Aralık…

 

Karanlıktakiler
Çağan Irmak, senaryosunu da yazdığı “Karanlıktakiler”in çekimlerini sessiz sedasız tamamladı. Film, 2 Ekim günü gösterime girecek.

 

Abimm!
“Abimm!”in senaryo yazarı İlkerakdağlı, yönetmeni ise Şafak Bal… Mustafa Üstündağ ve Levent Üzümcü’nün başrollerini paylaştığı film, bol aksiyonlu, komedisi ve ağır da dramı olan, sıcacık bir aile filmi olacakmış.

 

Bal
Semih Kaplanoğlu’nun “Yusuf Üçlemesi”ni “Bal” ile tamamlıyor. “Yumurta”da olgunluğa erişen Yusuf, “Süt”te yuvadan ayrılıp yetişkinliğe adım atıyordu. Bal’da ise şairin çocukluğuna gidiyoruz.

 

Biraz Tuz Biraz Biber
Fulya Özinanç’ın yazdığı, Aydın Bağardı’nın yönettiği “Biraz Tuz Biraz Biber”, Urfa’da çekilecek. Film, barajların getireceği berekete odaklanıyor.

 

Gelecekten Bir Gün
“Gelecekten Bir Gün”ün başrollerinde Hande Subaşı, Hayrettin Karagöz ve bir meleği canlandıracak olan Rasim Öztekin var.

 

Yapayalnız
Mehmet Esen yazıp yönettiği projesi “Yapayalnız” için harekete geçti. Tülin Özen’in bir otoban fahişesini canlandıracağı filmde, İstanbul’dan Kars’a uzanan bir yol hikâyesi anlatılıyor.

 

Kaledeki Yalnızlık
Yetenekli aktör Volga Sorgu Tekinoğlu, senaryosunu yazdığı “Kaledeki Yalnızlık”ı önümüzdeki ay İstanbul Çeliktepe’de çekecek. Filmin önemli rollerini Numan Çakır, Özlem Tekin, Nur Sürer, İlyas İlbey ve ünlü futbolcu Ümit Karan paylaşıyorlar.

 

Son Cemre
Mehmet Aslantuğ, yazıp yönettiği ve tüm birimini yatırdığı (2.5 milyon dolar) “Son Cemre”yi çekmeye başladı… Aslantuğ, başrolü de eşi Arzum Onan’la paylaşıyor.

 

Siyah Beyaz
“Siyah Beyaz”ın yapımcı ve yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, filmin oyuncuları ise Nejat İşler, Şevval Sam, Tuncel Kurtiz, Erkan Can ve Taner Birsel. Siyah Beyaz şu an Ankara’da çekiliyor.

 

Kolpaçino – Bir Şehir Efsanesi
Filmin yapımcılığını Selin Altınel-Şenol Zencir üstlendi. Atıl İnaç’ın yönetmen koltuğuna oturduğu “Kolpaçino-Bir Şehir Efsanesi”nin senaryosunu ise Leman mizah dergisi çizerleri Suat Özkan ve Kaan Ertem ile Şafak Sezer yazdı.
Listemizde; Didem Erayda’nın ilk uzun metrajlı filmi “Lodos”, Ersin Pertan’dan “Mazi Yarası”, “Ahmet Uluçay’dan “Bozkırda Deniz Kabuğu”, Sırrı Süreyya Önder’in yeni projesi “Sıfır Numara”, ABD’li Theron Patterson’un Türk oyuncularla çektiği “Kara Bulut”, Şubat 2010’da gösterimi planlanan “Recep İvedik 3”, korku türü denemeleri “Konak” ve “Dabbe 2”, işsizlere dair “İş Arıyoruz”, sağır ve dilsiz bir gencin, çağrı merkezindeki bir kıza olan aşkının anlatıldığı “Kutu”, bir Türkmen kızının öyküsünden yola çıkan “Büyük Oyun” ve Belçika’da çekilen “Turquaze” da var. Bunun dışında “Yedi Kocalı Hürmüz”ün proje aşamasında olduğu belirtiliyor. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın yaşamı da beyazperdeye aktarılıyor. Şeriatçı ayaklanmada yitirilen Kubilay için çekilen film ise 29 Ekim’de gösterime girecek.
“11’e 10 Kala”, “Köprüdekiler”, “İki Dil Bir Bavul”, “Hayatın Tuzu”, “Pus”, “Kara Köpekler Havlarken”, “Uzak İhtimal”, “Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?” ise festivallerde gösterilmelerine karşın hala vizyon şansı yakalayamadılar.

Cumhuriyet Gazetesi – 18 Temmuz 2009