ALPER TURGUT

 

Hayvanlar alemi serisi tam gaz sürüyor. Evet, “Sarhoş Atlar Zamanı”, “Kaplumbağalar da Uçar”, “İran Kedileri Hakkında Kimse Bir Şey Bilmiyor” derken sırada “Gergedan Mevsimi” (Fasle Kargadan – Rhino Season) var. Sarhoş Atlar Zamanı’na resmen bayılmıştım, Gergedan Mevsimi’ni ise hiç sevmedim. Görünen o ki; İranlı yönetmen Bahman Ghobadi deneyim kazandıkça, ivmeyi düşürmeye meyletmiş, ne yazık… Şiirler ve sembollerle süslenerek seyir zevkini düşüren filmin, bizim yerli işi yapımlara özgü yavaş temposu ve başkarakterin gerçekten ruhsuz hali, yapıta dair en can alıcı eksiklikler… Sürgün, Ghobadi’nin ilk kez sansürsüz film çektim demesine karşın, kaynaktan uzaklaşmaya yol açmış, belki de bu yüzden İran sinemasının o güzelim aurasından eser yok. Tatsız tuzsuz, kopuk kopuk bir trajedi bu, İran devrimi ve acılardan yola çıkıyor, ancak dümeni üçlü ve hastalıklı bir aşk örgüsüne kırıyor. Zemin kayıyor, metin sarsılıyor. Gerçekçi öykülerin yönetmeni Ghobadi, inandırmayan ve seyirciyi içine almayan bir film çekmiş, özetle…

 

Tahran’dan İstanbul’a taşınan öykünün başrollerini, 35 yıl sonra sinemaya dönen İranlı ünlü aktör Behrouz Vossoughi (74), çok beğendiğimiz ve yaşlanmaya başladığını gözlemlediğimiz İtalyan aktris Monica Belluci ve bizden de Yılmaz Erdoğan sırtlıyor, yan karakterlerde ise Caner Cindoruk, Beren Saat, Arash Labaf, Belçim Bilgin ve Ahmet Mümtaz Taylan var. Yılmaz Erdoğan, Behrouz Vossoughi’den daha iyi performans sergilemiş, Monica Belluci’yi izlemek ise elbette büyük bir zevk. Belçim Bilgin ve Beren Saat, kısa rollerine rağmen aksamıyorlar, özellikle Belçim Bilgin, vasatı aşıyor.  

 

Lübnan’da yaşanan acıları, ustalıkla resmeden “İçimdeki Yangın” adlı film varken, ben niye Gergedan Mevsimi’ni seyredeyim? Sonra finale yürürken arabesk ve fantezi karışımı bir sosa ne gerek vardı? Renklerle oynandıkça karikatürize olan, kaplumbağalar, gergedanlar ve atlar derken algıyı karıştıran bir yapıt bu… Misal cezaevindeki cinsel aksiyon hiç gerçekçi değildi, etkileyici birkaç sahne dışında, kesinlikle bir albenisi yok Gergedan Mevsimi’nin… Üstelik senaryosu gerçek olaylara dayanıyormuş filmin, İran Devrimi’yle ve ardından gelen sistemle hesaplaşma yoluna gitmiyor ki, tutkulu ve kötü yürekli bir adamın yarattığı belalar anlatılıyor. Hani 30 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan İranlı şair Sahel Farzan’ın hayatının bu dönemi aktarılacak denilince, ben rejim karşıtı bir film beklemiştim, aldandım.