ALPER TURGUT

 

Aslında doğum günü olan 23 Ocak’ta bir şeyler yazacaktım hakkında, yani İhsan Abiye dair, kendimce bik bik edecektim, lakin şu bizim günümüz komik adamlarının, düştükleri gülünç durum yüzünden, erkene çektim, salt eğlence, eğlence deyip, üstüne yine de özür dileyenler varken, İhsan Yüce gibi insanların, önemini ve değerini anlatmak,onu ve onun gibi kıymetlilerimizi anımsatmak, boynumuzun borcu olsun. Aaa tanıyorum, muhtar değil mi, hımmm kayın babaydı sanki, ağa olabilir mi, ee hatırlarsın tabi (fotoğraf olmasaydı, çoğunuz anımsamazdı ya, neyse), 150’den fazla filmde oynadı, az buz değil!

 

İhsan Yüce, çeyrek asır önce, bu dünyaya veda ettiğinde, kadim dostu Can Yücel, Üsküdar Salacak’taki cenaze evinde gerçekleştirilen minicik törene katılır. Sonra herkes, mezarlığa gider, Can Baba, beni Üsküdar’a bırakın der. Sen neden Karacaahmet’e gelmiyorsun Baba diye sorarlar, Can Baba, soruya soruyla yanıt verir; “İnsan arkadaşını hiç gömebilir mi yahu?”

 

İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunuydu (sonradan Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlandı). muhasebecilikten, tiyatroya, tiyatrodan sinemaya geçti, sinemadan kazandığını tiyatroya, tiyatrodan kazandığını tiyatroya yatırdı. Sonra altı film yönetti, Antalya Altın Portakal’da hem en iyi erkek oyuncu ödülü aldı, hem de en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü.

 

Ama asıl önemli olan, hala güldüğümüz, gülerken düşündüğümüz karakterleri yarattı, tam 56 filmin senaryosunu yazdı. Kibar Feyzo misal, bu filmi aşabilen, bir politik taşlamamız var mıdır, yohtur ağam! Evet, Maho Ağa, Feyzo’ya “Ula şurda 141, 142 başsınız lo!” derken, anayasanın 141 ve 142. maddelerine gönderme yaptığı için, İhsan Yüce, devletten özür dilemiş midir, sanmıyorum.

 

Başta Ekmek. Şarap, Sen ve Ben dedik, hah! Bu güzelim şiir de İhsan Yüce Abimize ait,

“…Ne diyordum arkadaş….
diyordum ki ben bu zıkkımı içmek için içerim
ama içerken düşünmem neden içiyorum diye
daha sonra yaparım hayatın felsefesini…”

Son olarak;

Maho Ağa: Faşo nedir ki ula?

Feyzo: Şeyyy ağam… Böyle ibne gibi , puşt gibi bir şey…

 

Ihsan-Yuce-1929-1991-169-film-59-senaryo...Arzu-film-ve-Ertem-Egilmez-de-onun-yeri-hep-ayri-oldu..Bi_