ALPER TURGUT

 

“Katil Joe” (Killer Joe) adlı muzır, haşin ve hayli sert yapıt, Filmekimi’nin ardından gösterime girdi, nihayet. Tam 15 kopyayla ve elbette 18 artı yaftasıyla… TV işi belgeseller çekerek başladığı kariyerine, “Kanunun Kuvveti” (The French Connection / 1971), “Şeytan” (The Exorcist / 1973) ve “Devriye” (Cruising / 1980) gibi üç müthiş film katan, daha sonra vasatı pek aşamayan filmler kotaran 77 yaşındaki abimiz William Friedkin, Katil Joe ile ben hala dimdik ayaktayım diyor, ne güzel… Tiyatro oyunundan uyarlanan film, ABD’nin taşra hayatına, yozlaşmış aile yapısına resmen bodoslama dalıyor. Kanırtarak, abartarak, saçmalayarak… Şiddete, cinselliğe ve aşırıya kaçmaya meyilli bir film bu, kara mizah eksenli, kaba saba, görece karikatürize ve tek kelimeyle sapıkça…

 

Filmin oyuncu kadrosu sağlam; sırasıyla Matthew McConaughey (Katil Joe), Gina Gershon (Sharla), Emile Hirsch (Chris), Juno Temple (Dottie), Thomas Haden Church (Ansel), Julia Adams (Adele), Marc Macaulay (Digger) ve Sean O’Hara (Rex), resmen döktürüyorlar. Tiyatrodan beyazperdeye bulaştığı için haliyle diyaloglara dayalı olan yapım, açıkçası oyuncuların performanslarıyla izlenebilir bir hale dönüşüyor. Evet, tavuk buduyla oral tecavüz filmi bu, kapkara, kasvetli ve şehvetli. Seveni de olacak, nefret edeni de… Hatta iğrenecek kimi, bu nasıl bir film arkadaş diyecek.

 

Kendilerini terkeden, dolayısıyla aile içinde de pek sevilmeyen annesini, mafyaya olan borcunu ödemek için öldürtmek isteyen delikanlı, moron tipli babası, seksi ve arsız üvey annesi ve rüyalarına çırılçıplak giren güzel ve saftirik kız kardeşiyle anlaşır. Ancak ortada bir sorun vardır, cinayeti kim işleyecektir? Mesai saatlerinde kovboy muadili polis, mesai dışında da cinayet makinesi olan Katil Joe Cooper ne güne duruyor. Bu pek meşhur can alıcıyı bir kez çağırdın mı, geri dönüş artık yoktur. Elbette bedelini ödeyeceksin!

 

Fırtınada evin kapısını, üvey oğluna affedersiniz donsuz açan bir kadın… Film, işte böyle anormal başlıyor ve finale kadar, uçuk kaçık ve ahlaksız sahneler ivme kazanıyor. Katil Joe, ön ödeme için bakire kız kardeş Dottie’yi istiyor, aile de onayı veriyor. Sonra ipin ucu iyice kaçıyor, yalanlar büyüyor, herkes birbirine düşüyor. Sonuçta kimse melek filan değil, en masum görünen bile bir katile dönüşebilir. Şeytan gibi bir film çeken abimizin, her filmini seyrederim, çöp film çekse dahi… Onun kredisi sonsuz!