Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) Ahmet Şık’ın basılmamış kitabına yönelik sürdürülen baskıyı protesto etti. GÖP açıklamasında “İnsanlık tarihinde ilk kez, polis, sanal ortamda kitap avı başlatıyor. Bu girişimi basın özgürlüğüne yönelik vahim bir ihlal olarak niteliyor ve kınıyoruz” dedi.

Gazetecilere Özgürlük Platformu, (GÖP) Ahmet Şık’ın basılmamış kitabına yönelik yayınevi araması, kitap taslağının izi bile bırakılmadan ortadan kaldırılması girişimini kınadı. “Cezaevinde gazeteci kalmasın, gazeteciler halkın gerçekleri öğrenme hakkına hizmet ederken tutuklanmasın” diye 92 gazetecilik meslek örgütünün oluşturduğu GÖP böyle bir uygulamanın darbe dönemlerinde bile eşinin yaşanmamış olduğuna dikkat çekti. Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun açıklaması şöyle:
“Türkiye’de gazetecilere yönelik baskılar, basılmamış kitapları hatta dijital ortam kayıtlarını da hedef almaya başladı.
Gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener’in tutuklanmalarının ardından, hükümet “Söz konusu kişiler gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklanmadılar” açıklaması yaptı. Her ikisine de savcılık sorgusu sırasında yazdıkları kitaplarla ilgili sorular sorulması, bu gerekçelerin inandırıcılığını tamamen ortadan kaldırdı.

DÜŞÜNEN VE YAZAN HERKESİN SUSTURULDUĞU KARANLIK BİR DÖNEM HAZIRLANIYOR

Ama Ahmet Şık’ın basılmamış kitabına açılan yok etme savaşı, Türkiye’de sadece gazetecilerin değil, düşünen ve yazan herkesin susturulduğu karanlık bir ortamın hazırlandığını gözler önüne serdi.

Bu operasyon, Ahmet Şık’ın “İmamın Ordusu” adını vermeyi düşündüğü kitabını basma kararı bile almamış olan yayınevindeki arama ile sınırlı kalmış olsaydı bile kabul edilemez bir ifade ve basın özgürlüğü ihlalidir. Basılmamış bir kitap taslağının yok edilmesi sansürdür.

Ne var ki operasyon bununla da sınırlı kalmadı. Kitap taslağının izi bile bırakılmadan ortadan kaldırılmasına girişildi.

TÜRKİYE’DE DARBE DÖNEMLERİNDE BİLE EŞİ YAŞANMADI

Taslağın bulunduğu adreslere gidildi, taslak bilgisayarlardan silindi. Bu amaçla Radikal Gazetesi’ne polis girdi ve gazeteci arkadaşımız Ertuğrul Mavioğlu’nun kullandığı bilgisayarda “arama yaptı”, kitap taslağını bilgisayar belleğinden “temizledi”. Türkiye’de darbe dönemlerinde bile eşi yaşanmamış olan bu olayın temelinde, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin aldığı karar var. Kararda, “Kitabın içeriğinde açıkça terör örgütünün amacının ve propagandasının yapıldığı, suçu ve suçluyu övme, adil yargılamayı teşebbüs suçlarının da örgüt talimatları çerçevesinde kitaba konu edildiği ve örgüt talimatlarıyla kitabın bastırılarak sansasyon ve dezenformasyon yapılmasının planlandığı, yargılanan örgüt üyelerine de bu suretle moral verilmeye çalışıldığı” ileri sürülüyor. Ayrıca kitap basılmadığı için bu haliyle örgütsel doküman sayılacağı söylenerek, taslağa el konması isteniyor.

POLİS SANAL ORTAMDA KİTAP AVI BAŞLATIYOR

Bu taslağı bilgisayarlarında bulundurup da polise haber vermeyen ya da saklamakta ısrar edenler de terör örgütüne yataklıkla suçlanacak.
İnsanlık tarihinde ilk kez, polis, sanal ortamda kitap avı başlatıyor. Düşüncenin peşine düşüyor.
Böyle bir ilkin ülkemizde yaşanmasının derin üzüntüsü bir yana, bu girişimi basın özgürlüğüne yönelik vahim bir hak ihlali olarak nitelendiriyor ve kınıyoruz.
Yetkilileri, basılmamış kitapların peşine düşerek, onların kopyalarını dijital ortamdan kazıyacak kadar hak ve özgürlükleri umursamayan, düşünce ve basın özgürlüğünü ayaklar altına alan bu zihniyete karşı göreve davet ediyoruz.

YAZILMAMIŞ KİTAPLARIMIZ,
SÖYLENMEMİŞ DÜŞÜNCELERİMİZ VAR.
KENDİMİZİ İHBAR EDİYORUZ!

GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK PLATFORMU:
Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği, Basın Enstitüsü Derneği – IPI Ulusal Komite (BED-IPI), Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD), Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD), Gazete Sahipleri Derneği, Gazeteciler Cemiyeti (Ankara), Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN), İletişim Araştırmaları Derneği (İLAD), İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), Kültür Turizm ve Cevre Gazetecileri Derneği (KÜLTÜRÇEV), Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), Profesyonel Haber Kameramanları Derneği (PHKD), Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği (ESAM), Turizm Çevre ve Kent Gazetecileri Derneği (TURÇEV), Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD), Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB), Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG).

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti, Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti, Aksaray Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti, Alanya Gazeteciler Cemiyeti, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, Antakya Gazeteciler Cemiyeti, Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Artvin Gazeteciler Cemiyeti, Aydın Gazeteciler Cemiyeti, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti, Bartın Gazeteciler Cemiyeti, Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti, Bayburt Gazeteciler Cemiyeti, Bolu Gazeteciler Cemiyeti, Burdur Gazeteciler Cemiyeti, Bursa Gazeteciler Cemiyeti, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti, Çorum Gazeteciler Cemiyeti, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, Denizli Gazeteciler Cemiyeti, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti, Düzce Gazeteciler Cemiyeti, Edirne Gazeteciler Cemiyeti, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti, Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti, Giresun Gazeteciler Cemiyeti, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, Isparta Gazeteciler Cemiyeti, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti, Karabük Gazeteciler Cemiyeti, Karaelmas Gazeteciler Derneği, Karaman Gazeteciler Cemiyeti, Kars Kuzeydoğu Gazeteciler Derneği, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti, Kırıkkale Müstakil Gazeteciler Derneği, Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti, Kilis Gazeteciler Cemiyeti, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, Konya Gazeteciler Cemiyeti, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti, Malatya Gazeteciler Cemiyeti, Manisa Gazeteciler Cemiyeti, Mersin Gazeteciler Cemiyeti, Muğla Gazeteciler Cemiyeti, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti, Niğde Gazeteciler Cemiyeti, Ordu Gazeteciler Cemiyeti, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti, Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti, Sinop Gazeteciler Cemiyeti, Sivas Gazeteciler Cemiyeti, Şanlıurfa GAP Gazeteciler Cemiyeti, Tokat Gazeteciler Cemiyeti, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti, Trakya Gazeteciler Cemiyeti, Tunceli Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Haber Kameramanları Derneği, Uşak Faal Gazeteciler Derneği, Yalova Gazeteciler Cemiyeti, Yozgat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti.